Windows 3.x emekliye ayrıldı.

Windows Vista’nın atası olan Windows 3.x ile lise yıllarımda staj yaparken tanışmıştım. 3.5″ disketle kurulumu yapılan bu sistem ile, 1995 yılına kadar bilgisayardaki hemen her türlü işimizi yapar hale gelmiştik. DOS’un siyah ekranı ve komut satırı ile uğraşmaktansa, pencere açıp kapatmak daha kolaydı.

22 Mayıs 1990 tariyinde satışa sunulan, Windows 3.11 ile Microsoft’un kişisel bilgisayar pazarında büyük sıçrayış yapmasını sağlayan, grafik arabirimli Windows ailesini dünya çapında başarıya taşıyan Windows 3.x, 1 Kasım’dan itibaren emekliye ayrıldı.

Birçok kullanıcı için Windows 3.x ailesi, kullanılan ilk grafik arabirimli işletim sistemi olma özelliğine sahip. Ürün her ne Apple’ın grafik arayüzlü işletim sistemi Macintosh’tan kopyalandığı konusunda ithamlara maruz kalsa da, piyasaya sürüldüğü 90’larda ve sonrasında Microsoft’un pazar lideri olmasında çok etkin bir rol oynadı.

Microsoft, 2001 yılında Windows 3.x ailesine verdiği desteği bırakmıştı ancak, firma özellikle trafik ışıkları, asansörler, meşrubat otomatları, otomobiller, yangın alarmları, alışveriş merkezlerindeki fiyat öğrenme amaçlı kurulmuş barkod okuyucular gibi gömülü sistemlerde kullanılan işletim sisteminin lisanslarını dağıtmaya devam ediyordu.

İşletim sistemi, 640K bellek, 7 MB sabit sürücü alanı ve 8086/8088 işlemci konfigürasyonuyla çalışabiliyor.

Windows 3.x ailesi, 24 Ağustos 1995 tarihinde piyasaya sürülen Windows 95’in ardından son kullanıcı pazarından çekilmişti. Yazılım, günümüz Windows işletim sisteminin görünümü ve çalışma prensiplerinin atasıydı.