WordPress için MySQL Veri Tabanı Yedeği Nasıl Alınır

Bazen WordPress için MySQL veri tabanının yedeğini almamız gerekir. Buna ne zaman ihtiyaç duyarız? Sitemizi başka bir hostinge taşırken yada siteyi local bilgisayarımıza kurmak istediğimizde. Veyahut kritik bir güncelleme yapmadan önce mutlaka bir yedek alınması sizin yararınızadır.

MySQL veri tabanının yedeğini almak için öncelikle, veri tabanına erişim için kullanılan uygulamaya giriş yapılmalıdır. Genellikle bu işlem için hosting yönetim panelinden (cpanel yada plesk panelden) erişebileceğiniz phpMyAdmin uygulaması kullanılır. Tercihe bağlı olarak kullanımı kolay olan Heidi SQL de tercih edilebilir. Bu uygulamayı kullanarak veri tabanına bağlanmak isterseniz, ip adresinizi uzak erişim için yetkilendirmelisiniz.

PhpMyAdmin uygulamasına girdiğinizde aşağıdaki ekrandaki gibi, yetkiniz dahilinde olan tüm veri tabanlarını görebilirsiniz. Eğer birden fazla veri tabanı varsa yedek almak istediğiniz veri tabanını seçmelisiniz.

 

Veri tabanı seçildikten sonra ekranın yukarısında bulunan menüden “Dışa Aktar” (eğer phpMyAdminingilizce kullanılıyor ise “Export”) menüsünü tıklayın. Gelen ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan “Git” butonunu tıklayın.

Git butonunu tıkladığınızda veri tabanında bulunan tablolarınız, SQL metin formatında oluşturulur. Siz de oluşan dosyayı istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Son ekrandaki Dışa Aktarma Yöntemi’ni “Özel – olası tüm seçenekleri göster” olarak seçerseniz bir çok aktarma alternatiflerinden istediğinizi seçebilirsiniz.